X
MAX

Szare mydło – prosta receptura i bogate właściwości

https://www.maxdrogeria.pl/szare-mydlo-prosta-receptura-i-bogate-wlasciwosci-r598 https://www.maxdrogeria.pl/images/articles/00-szare-mydlo.jpg

Szare mydło znane jest w Polsce od niemal stu lat. Stosowały je nasze babcie i mamy, dzisiaj nieco zapomniano o jego dobroczynnych właściwościach. A szkoda, bo ten prosty i tani produkt świetnie sprawdza się w domu, zakładach pracy czy... pracowniach artystycznych.

Z czego składa się szare mydło

szare mydło składOryginalna receptura szarego mydła (inaczej zwanego mydłem potasowym) to mieszanina soli potasowych, gliceryny, kwasu cytrynowego, chlorku sodu i kwasów karboksylowych. Tak zwane mydło marsylskie, które jest jedną z odmian szarego mydła, składa się w ponad 70 procentach z czystego mydła potasowego oraz połączenia oliwy z oliwek z ługiem potasowym. Taka prosta receptura, bez barwników i substancji zapachowych sprawia, że szare mydło może być stosowane przez alergików i osoby o wrażliwej cerze.

Popularność w czasach PRL-u

szare mydło PRLProdukcja szarego mydła w Polsce ruszyła w 1921 roku. Linię produkcyjną uruchomiono w Fabryce Przetworów Tłuszczowych w Trzebini, w której powstawał między innymi proszek Radion czy mydło Lux. Z taśmy schodziły 200-gramowe kostki, z wytłoczonym na boku jeleniem. Symbol nawiązywał do nazwy produktu - Biały Jeleń, którą do dziś wiele osób utożsamia właśnie z szarym mydłem. W epoce PRL-u Biały Jeleń był jednym z najchętniej kupowanych artykułów chemicznych. Konkurowały z nim bardziej luksusowe mydła, takie jak Zielone jabłuszko czy Laguna. Te były jednak trudno dostępne. Szare mydło wykorzystywano do higieny osobistej i prania. Można śmiało powiedzieć, że stało się jednym ze sztandarowych symboli PRL-u.

Zastosowanie w kosmetyce

szare mydło kosmetykiSzare mydło charakteryzuje uniwersalność. Sprawdza się jako kosmetyk do mycia ciała, twarzy czy nawet włosów. Polecane jest alergikom, a nawet osobom z atopowym zapaleniem skóry. Przecieranie ran roztworem szarego mydła z wodą sprzyja ich dezynfekcji i szybszemu gojeniu. Produkt ma silne właściwości antybakteryjne, dlatego można go stosować przy cerze trądzikowej. Na forach można przeczytać mnóstwo opinii internautów o tym, jak „biały jeleń” pomógł uporać im się z problemami skórnymi. Warto dodać, że szare mydło poleca się do stosowania także przy infekcjach intymnych jako środek, który dzięki swojemu łagodnemu składowi, nie podrażnia i nie uczula.

Warto mieć je w domu

szare mydło w domuWywabianie plam, pranie ubranek dziecięcych czy odtłuszczanie powierzchni – do tych czynności można z powodzeniem używać szarego mydła. Ciepłą wodą z szarym mydłem możemy również odświeżyć skórzane tapicerki. I jeszcze jedno, nieco nietypowe zastosowanie w gospodarstwie domowym – walka ze szkodnikami. Owady atakujące rośliny, takie jak mszyce czy przędziorki, usuniemy opryskami z szarego mydła. W litrze wody należy rozpuścić ćwierć kostki i spryskiwać zaatakowane rośliny co dwa dni przez około tydzień.

Dobrze znane artystom

szare mydło sztukaSzare mydło często znajdziemy w wyposażeniu rzeźbiarzy i malarzy. Ze względu na niską cenę i łatwość obróbki może służyć za tworzywo do obrabiania, czasem korzysta się z niego także na zajęciach plastyki w szkołach. Ze względu na właściwości czyszczące i odtłuszczające, można użyć go do mycia pędzli malarskich, ale także tych używanych do robienia makijażu. Doskonale usuwa zwłaszcza farbę olejną. Szare mydła marek Attis i Milo, a także tradycyjne szare mydło Biały Jeleń posiadamy w ofercie naszego sklepu. Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z innymi przeznaczonymi dla całych rodzin produktami marki Biały Jeleń.


MAX DROGERIA Wszelkie prawa zastrzeżone.
Sklepy internetowe CStore

copyright | 2018